Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/iws4u/domains/montessori.sopot.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Michal Gluszek

 

    m gluszek kadra szkola
m gluszek 

W Sopockiej Szkole Montessori psycholog i nauczyciel języka angielskiego. Poza Szkołą – autor, przede wszystkim reportaży, felietonów i esejów, instruktor jogi, podróżnik. 

Z dziewięciu lat, które minęły od ukończenia przeze mnie studiów w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, pięć spędziłem w Azji – podróżując, ucząc się i pracując dla renomowanych szkół i centrów językowych w Chinach, Syrii, Indonezji, Mongolii Wewnętrzenej i, przez ostatnie dwa lata, w Birmie i Indiach.

W tym czasie dużo pisałem i regularnie publikowałem – między innymi w Przeglądzie Oświatowym, Magazynie Together i Kwartalniku Artystycznym Bliza. Ostatnie tygodnie pobytu w Birmie zaowocowały powstaniem pierwszej mojej książki dla dzieci – jeszcze nie opublikowanej. Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynam, jako ekspert body/mind, współpracę z portalem zatokapiekna.pl. 

Jako psycholog szkolny pracowałem przez dwa lata w Polsce i przez dwa lata w Birmie, w każdej jednak właściwie instytucji, z którą współpracowałem, moje zaplecze uniwersyteckie było istotnym elementem mojej tożsamość zawodowej. W ramach jej rozwoju, planuję z początkiem nowego roku szkolnego rozpocząć szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie psychodynamicznym. 

Pozazawodowo interesuję się literaturą (szczególnie klasyką, między innymi rosyjską powieścią psychologiczną), filmem (szczególnie kinem amerykańskim lat 1940-1980 oraz kinem skandynawskim), muzyką (rockową i lokalnymi scenami jazzowymi) oraz sportem (prócz jogi: bieganiem, kajakarstwem i sportami walki). 

Z podejściem pedagogicznym Marii Montessori zetknąłem się na poziomie akademickim i zawodowym najpierw dziesięć lat temu w Polsce a następnie, cztery lata temu, w chińskiej Mongolii Wewnętrznej. Urzeka mnie w nim przede wszystkim zaufanie do natury człowieka, cierpliwość wobec niej. Zamiast próbować wtłaczać dziecko w sztuczne ramy i podporządkowywać jego życie psychiczne oczekiwaniom społecznym, pozwalamy mu we własnym tempie rozwijać osobowość i budować relację Ja – świat.